![]() |
Napomene iz biografije:
Rođen je 25. januara 1905. godine u selu Nudolu kod Grahova u Crnoj Gori u siromašnoj seljačkoj porodici
Tri razreda osnovne škole završio je u susednom selu Zaslapu. Zatim tipična sudbina onog koji je već rođenjem lišen bilo kakve perspektive - sudbina siromašnog nadničara: rad u polju, rad na pilani, rad u rudniku Trepča...
Sasvim logično, očekivano i konsekventno, učlanio se i postao aktivan u radničkom pokretu. Zaposlio se u Beogradu, jedno vreme kao grafički radnik, zatim kao građevinac, ali je zbog članstva u KPJ proteran iz Beograda u mesto rođenja.
Nakon velike provale partijske organizacije u Crnoj Gori 1936, uspeo je da izbegne hapšenje i 9 meseci proveo je u ilegali, krijući se od žandarma.
Zatim je uhapšen, oslobođen na sudu, pa ponovo uhapšen 1940, i ponovo pušten.
Nakon toga žandarmerija ga je tražila da bi ga internirala u logor za komuniste, pa je ponovo prešao u ilegalu.
![]() Narodni heroj Sava Kovačević i Vojin Popović 1942. |
U javnosti se pojavio ponovo kad je izbio aprilski rat, prijavivši se u Grahovu kao dobrovoljac u vojsku. Žandarmi su ga međutim uhapsili, ali ga je masa okupljenih demonstranata oslobodila iz zatvora.
Ukratko, tipičan čovek iz naroda svog vremena. Delio je sudbinu velike većine - krajnje siromašan, već poreklom lišen bilo kakve perspektive, ali željan napretka, znanja i slobode. Nije mu bila neophodna nikakva teorija da bi otkrio nepravednost sistema - kao i većina drugih, on je tu nepravdu živeo.
Živog duha, željan znanja, samouk ali načitan, otresit i hrabar, brzo je zadobio poštovanje svoje okoline.
To što je nakon ustanka pri organizaciji jedinica postavljen za komandanta Nikšićkog NOP odreda, bilo je samo kodifikacija stvarnog, spontano stvorenog stanja na terenu.
Tek njegova hrabrost u ratu napravila je od njega pravu legendu. Među brojnim njegovim herojskim podvizima koji su se prepričavali, isticalo se skakanje na italijanski tenk i zarobljavanje tenka sa posadom u Vilusima 25/26. novemhra 1941, kad su Grahovski bataljon Nikšićkog NOP odreda i partizani Banjana i Lastve u oštroj dvočasovnoj borbi, razbili i prinudili na predaju italijansku motorizovanu kolonu (iz divizije "Marke") jačine 4 tenka, 4 kamiona i 2 motocikla, sa oko 140 vojnika. Neprijatelj je imao 11 mrtvih i 22 ranjena; zarobljeno 77 vojnika i 5 oficira (među kojima komandant garnizona Bileća). Zaplenjena je celokupna oprema kolone: 3 ispravna tenka, 3 kamiona, 1 motocikl i 110 pušaka.
To je bio njegov prvi tenk.
![]() Laki italijanski tenk kojeg je zarobio Sava Kovačević u Vilusima novembra 1941. |
Pola godine kasnije, posle nebrojenih teškoća, neprekidnog pritiska nadmoćne sile, gladi, ali i ozbiljnih grešaka, došlo je vreme neminovnog povlačenja. Dvadeset četvrtog maja 1942, u nedelju, na Duhove, Sava je održao govor postrojenim jedinicama i okupljenom narodu. Naglasio je da one koji kreću čeka trnovit put, da svako ko se ne oseća spremnim ili sposobnim, ostane. Ali da oni koji ostaju paze da se u tom teškom vremenu ponesu časno i partiotski, i da povratak svoje vojske dočekaju svetla obraza.
Kad je 11. juna 1942. na Zelengori formirana 5. proleterska brigada , Sava je postavljen za njenog prvog komandanta. Svoju brigadu vodio je kroz brojne samostalne i kombinovane operacije. Na primer, napad na Jajce novembra 1942, na Prozor 15-17 II 1943, Konjic 22-26. II 1943, Nevesinje 20-28. III 1943, Gacko 1. IV 1943. Na Javorku u saradnji sa 2. divizijom 1. V 1943. razbio je italijanski puk, na Bioču njegovi bataljoni učestvovali su 15. V 1943 u razbijanju još jednog - doduše pod komandom drugog heroja, Nika Strugara.
20. II 1943. u Ostrošcu na Neretvi uzeo je svoj drugi lični tenk, ali o tome posebno malo opširnije.
![]() |
U Vrhovnom štabu smatran je za hrabrog i sposobnog zapovednika srednjeg nivoa, ali bez većeg kapaciteta za napredovanje. Jedini od komandanata proleterskih brigada, ostao je na istom komandnom mestu celu godinu dana.
Ipak, kad su uvedeni činovi, 1. V 1943, dobio je čin pukovnika.
Uoči samog raspleta bitke na Sutjesci, 6. juna 1943, pošto se štab divizije podelio na dva dela, imenovan je za komandanta Treće udarne divizije.
![]() |
Smrti se nije plašio, a sramote nije imao zašto, pa je svoje vojnike viteški i dostojanstveno poveo za sobom u poslednji juriš.
Poginuo je u jurišu, na čelu svojih boraca, u nedelju, 13. juna 1943. oko 11 sati pre podne, presečen nemačkim mitraljeskim rafalom. I o ovome vredi malo opširnije.
Za narodnog heroja proglašen je 6. jula 1943. Takođe posmrtno, odlikovan je i sovjetskim Ordenom Kutuzova.